پرسش‌های رایج

سئوالی درباره دش در ذهن دارید و نمی‌دانید از چه کسی باید بپرسید؟ خب! می‌توانید نگاهی به مجموعه پرسش‌ها و پاسخ‌های ما بیاندازید تا جواب مورد نظرتان را بیابید.

مستندات کامل را ببینید

دش یک پول دیجیتال است که به هر کسی امکان می‌دهد در هر زمانی و هر جایی از دنیا، پرداخت‌های مورد نظر را به شکلی سریع، ساده و کم‌هزینه به انجام برساند و این تراکنش‌ها بدون یک نهاد مرکزی صورت می‌گیرد. دش بر مبنای یک شبکه نامتمرکز همتا‌به‌همتا عمل می‌کند و امنیت آن نیز با رمزنگاری پیشرفته تامین می‌شود. دش یک شیوه پرداخت ایمن، کاربرپسند و پیچیده را ارائه می‌کند. دش یک پول دیجیتال قابل‌حمل، کم‌هزینه، قابل تقسیم ونیز سریع است که می‌توان از آن به صورت آنلاین و نیز در زندگی روزمره استفاده کرد.

دش با الگوبرداری از پروژه بیت کوین، در ۱۸ ژانویه ۲۰۱۴ توسط بنیانگذارش یعنی ایوان دافیلد (ٍEvan Duffield) به دنیا عرضه شد. چند سال اول به کار روی سرعت و نیز تعویض‌پذیری دش اختصاص داشت و همین تلاش ها سبب شد دش بتواند به جایگزینی عالی و کاربردی برای پول نقد، چه در دنیای آنلاین و چه در فروشگاه‌های فیزیکی بدل شود.

دش به خاطر کارمزدهای اندک و نیز تراکنش‌های با سرعت بالا، در سراسر جهان به عنوان جایگزینی برای پول نقد و کارت‌های اعتباری مورد استفاده قرار می‌گیرد. دش همچنین یک راه‌حل سودمند در بازار تسویه‌حساب‌های مالی بین‌المللی به شمار می‌رود. دش به ویژه در مناطقی از جهان که موانعی فنی در برابر دسترسی به شیوه‌های پرداخت سنتی وجود دارد و یا مناطقی که تورم شدید سبب از بین رفتن امکان استفاده از پول شده است کاربرد دارد.

دش شباهت زیادی به ایمیل دارد، زیرا یک پروتکل باز است که تحت کنترل هیچ نهاد واحدی وجود ندارد. هر کسی می‌تواند نرم‌افزاری بنویسید که بتواند با شبکه دش تعامل داشته باشد، بدون اینکه نیاز به دریافت مجوز از نهادی متمرکز باشد. به جز کارمزدی اندک که هدف از آن نیز جلوگیری از حملات اسپمی به شبکه است، هیچ مانع دیگری در برابر استفاده از دش وجود ندارد.

ارزش دش، درست همانند هر نوع پول دیگر، به خاطر افرادی است که آن را سودمند می‌دانند و در نتیجه حاضرند آن را در ازای محصولات و خدمات مختلف، داده و یا دریافت کنند.

  • آزادی: دش موجب می‌شود کنترل پول‌تان را در دست بگیرید. هر کسی می‌تواند دش را در هر زمانی به هر جایی از دنیا ارسال کند. هیچ نوع وقفه‌ای در این ارسال به خاطر تعطیلات روی نمی‌دهد. نرخ‌های تبدیل ارز، کاغذبازی‌های رایج و کارمزدهای مخفی برای دش بی‌معناست.
  • تراکنش‌های غیرقابل لغو: تراکنش‌های صورت گرفته در دش،‌آنی و قطعی هستند و همین غیرقابل لغو بودن تراکنش‌ها سبب می‌شود صاحبان کسب‌وکار از آسیب‌های ناشی از لغو تراکنش در امان بمانند.
  • امنیت: پرداخت‌های دش می‌توانند توسط طرفین صورت گرفته و تایید شوند، بدون اینکه نیازی به آگاهی از اطلاعات شخصی در تراکنش باشد.
  • سرعت: بر خلاف بسیاری دیگر از ارزهای دیجیتال، تراکنش‌ها در دش امن هستند و همه کسانی که در شبکه حضور دارند می‌توان کمتر از ۱/۵ ثانیه پس از انجام تراکنش، آن را مشاهده کنند.

  • پذیرش: دش هنوز به طور گسترده همانند سایر شیوه‌های پرداخت مورد پذیرش قرار نگرفته است. بسیاری از صاحبان کسب‌وکار حتی نام دش را هم نشنیده‌اند.
  • نوسانات قیمتی: قیمت دش در بازار به عنوان یک ارز دیجیتال تقریبا تازه‌وارد، ثبات ندارد. این تغییرات روزمره سبب می‌شود بسیاری از کاربران و صاحبان کسب‌وکار در تراکنش با دش و یا حفظ دش دریافتی پس از تراکنش، تردید داشته باشند

بلاک‌چین یک دفترکل عمومی است که همه تراکنش‌های صورت گرفته با استفاده از دش در آن ثبت می‌شود. هر تراکنش توسط یک امضای منحصر‌به‌فرد تائید می‌شود. فقط توسط ارسال‌کننده اصلی دش می‌تواند این امضاء را ایجاد کند. این امضاء تائید می‌کند که فرستنده نمی‌تواند موجودی خود را دوبار خرج کند. تراکنش‌ها روی بلوک‌هایی نوشته می‌شوند.این بلوک‌ها هر ۲/۵ دقیقه یک بار توسط الگوریتم‌های پیچیده رمزنگاری در فرآیندی که استخراج (ماینینگ) نامیده می‌شود، ایجاد می‌شوند. امنیت بلوک‌ها به خاطرهمین الگوریتم‌هاست.

مسترنُد (اَبَرگره) به عنوان یک قابلیت ویژه در شبکه دش وجود دارد و نقش نوعی لایه دوم را برای اطمینان از دسترسی همه مشارکت‌کنندگان در شبکه به بلاک‌چین ایفا می‌کند. مسترنُدها یک سری کارکردهای دیگر نیز دارند که به سلامت و کارایی شبکه مربوط می‌شود. مدیریت، ذخیره امن داده‌های کاربران، پردازش تراکنش‌ها برای کیف‌های پول سبک و نیز تسهیل تراکنش‌های آنی و محرمانه از جمله این کارکردها هستند.

دش اولین ارز دیجیتالی است که امکان تراکنش آنی و امن را بر اساس شبکه مسترنُدها فراهم می‌سازد. بر خلاف سایر بلاک‌چین‌های مهمول که باید منتظر تائید تراکنش در آن بمانیم، دش از یک شبکه از مسترنُدها استفاده می‌کند که وظیفه تائید خرج نشدن موجودی مورد نظر در تراکنش را پیش از تائید آن بر عهده دارند. مسترنُدها در گام بعدی، موجودی کاربر را به مدت ۱ تا ۲ ثانیه قفل می‌کنند تا اینکه تا زمان تائید تراکنش، قادر به خرج کردن آن نباشد. هر تراکنشی که بخواهد موجودی مذکور را دوباره خرج کند از سوی شبکه رد خواهد شد. این کار حتی در صورت حمله ۵۱ درصدی نیز انجام می‌شود.

کد یادآور (mnemonic seed) یک مجموعه شامل ۱۲ یا ۲۵ کلمه است که یک ترتیب خاص از کلیدهای رمزنگاری که کنترل موجودی دش شما با آن صورت می‌گیرد را نشان می‌دهد. از آنجا که برای ارسال دش باید تراکنش صورت گرفته را امضاء کرد، گم کردن این کد یادآور و یا دادن آن به فردی دیگر به معنای از دست دادن موجودی و یا دادن آن به دیگری است. اما از آنجا که این کد فقط در زمان ایجاد و یا بازیابی یک کیف‌پول کاربرد دارد، می‌توان از آن برای بازیابی دش موجود در گوشی یا لپ‌تاپ گمشده یا سرقت‌شده استفاده کرد. این نکته، مزیتی آشکار نسبت به پول معمولی موجود در کیف‌پول فیزیکی است که در صورت گم‌شدن، برای همیشه از دست‌تان رفته است.

چندین گزینه برای خرید یا فروش دش وجود دارد.

  1. صرافی‌ها. دش توسط اکثر صرافی‌های رمزارزی پشتیبانی می‌شود، در نتیجه اگر حسابی در آنها دارید، می‌توانید اقدام به خرید یا فروش دش کنید. مبادله کنید اینجا.
  2. خدمات تبادل سریع در کیف پول. اگر حسابی در یک صرافی ندارید، این راحت‌ترین گزینه برایتان خواهد بود. در نتیجه می‌توانید دش را در یک مکان ذخیره کرده، استیک کنید، بخرید یا بفروشید. مشاهده فهرست مشاهده فهرست کیف‌های پول به منظور یافتن بهترین گزینه.
  3. خودپردازها. می‌توانید از خودپردازدها برای خرید و فروش دش در مکان‌هایی در سراسر دنیا استفاده کنید. برای پیدا کردن یک خودپرداز در نزدیکی‌تان، استفاده کنید از نقشه تعاملی دش استفاده کنید یا اپلیکیشن دش‌والت‌تان را باز کنید.

می‌توانید دش را با تقریبا ۱۵۵ هزار شریک و فروشنده پذیرنده خرج کنید. برای پیدا کردن پذیرندگان دش در آمریکای شمالی، استفاده کنید از اپلیکیشن دش‌دایرکت. برای سایر کشورها، فهرست اپلیکیشن‌هایی را ببینید که به شما امکان می‌دهد دش را برای برخی خدمات خرج کنید.

دو راه برای استیک (سپرده‌گذاری) دش وجود دارد. اولین راه این است که مالک یک مسترنُد شوید و تا هزار دش‌تان را در یک سپرده قفل کنید و راه دوم این است که از سرویس‌های ویژه استیکینگ استفاده کنید. می‌توانید دش را در استیک (سپرده‌گذاری) کنید در بسیاری صرافی‌ها و کیف‌های پولی که دش می‌پذیرند.

استیکینگ همچنین امکان‌پذیر است از طریق راه‌اندازی یک مسترنُد جزئی با همکاری سایر کاربران از طریق کراودنددات‌آی‌او.