Sıkça Sorulan Sorular

Dash hakkında bir sorunuz var, ancak kime soracağınızdan emin değil misiniz? Bu soru ve cevap koleksiyonuna göz atın ve daha fazla bilgi edinmek için bağlantıları takip edin.

Tüm dokümantasyonu görüntüle

Dash, dünyanın herhangi bir yerindeki birinin, merkezi bir otoriteden geçmeden herhangi bir zamanda hızlı, kolay ve ucuz ödemeler yapmasını sağlayan dijital bir para birimidir. Merkezi olmayan bir eşler arası ağa dayanan ve güçlü kriptografi ile güvence altına alınan Dash, engelleri olmayan güvenli ve kullanıcı dostu bir ödeme yöntemi sunar. Dash hem internet hem de günlük yaşam için taşınabilir, ucuz, bölünebilir ve hızlı dijital paradır.

Bitcoin projesine dayanarak, Dash, 18 Ocak 2014 tarihinde Evan Duffield tarafından kuruldu. Geliştirme sürecinin ilk birkaç yılında Dash, çevrimiçi ve mağazalarda ve restoranlarda hem çevrimiçi hem de satış noktasında nakit paraya mükemmel ve pratik bir alternatif olarak hız ve takas edilebilme özelliğine odaklandığını gösterdi.

Düşük ücret ve hızlı işlem özelliklerinden dolayı Dash, dünya çapında nakit ve kredi kartlarına pratik bir alternatif olarak kullanılmaktadır. Aynı zamanda uluslararası havale piyasasında da kullanışlı bir çözümdür. Özellikle geleneksel ödeme sistemlerine teknik erişim engellerinin olduğu bölgelerde ya da yüksek enflasyondan ötürü mevcut para birimini kullanmanın pratik olmadığı yerlerde popülerdir.

Dash, e-postaya benzer şekilde, herhangi bir kurumun kontrolü altında olmayan açık bir protokoldür. Herkes, merkezi bir otoritenin iznini gerektirmeden Dash ağında işlem yapmak için yazılım yazabilir. İstenmeyen posta saldırılarını önlemek için gereken asgari ücretler dışında, Dash kullanımında herhangi bir engel yoktur.

Her para birimi gibi, Dash de insanlar tarafından kullanılabildiği için değerlidir. Bunun sunucu olarak, bir mal ve hizmet karşılığında Dash takas edilir.

  • Özgürlük: Dash size paranızın tam kontrolünü verir. Dash, herhangi bir zamanda dünyanın herhangi bir yerindeki biri tarafından gönderilebilir veya alınabilir. Banka tatili, döviz kurları, bürokrasi ya da ilgilenilmesi gereken gizli ücretler yoktur.
  • Geri dönüşü olmayan işlemler: İşlemler anında ve kesindir, satıcıları pahalı, sahte ters ibrazlardan korur.
  • Güvenlik: Her iki tarafça işlem sırasında kişisel bilgileri olmadan Dash ödemeleri yapılabilir ve doğrulanabilir.
  • Hız: Diğer birçok dijital para biriminin aksine, Dash işlemleri 1,5 saniye içinde tüm ağ tarafından güvenli ve görünür durumdadır.

  • Kabul: Dash henüz diğer ödeme yöntemleri kadar yaygın olarak kabul edilmedi. Birçok işletmeci Dash’i daha önce hiç duymamış.
  • Oynaklık: Nispeten yeni bir para birimi olarak, Dash’in piyasa değeri henüz sabit değil. Hemen her gün değişen bu değer, kullanıcıların ve işletmecilerin Dash’de işlem yapmalarını veya bir işlemi tamamladıktan sonra Dash’i tutmalarını engelleyebilir.

Blok zinciri, Dash kullanılarak işlenen tüm işlemlerin halka açık defteridir. Her işlem, yalnızca gerçek gönderen tarafından oluşturulabilen benzersiz bir imza ile doğrulanır; bu, aynı bakiyeyi iki kez sahtekarlıkla harcamanın mümkün olmamasını da sağlar. İşlemler, madencilik olarak bilinen bir işlemde gelişmiş şifreleme algoritmalarıyla her 2,5 dakikada bir üretilen ve güvence altına alınan bloklara yazılır.

Anadüğümler, Dash ağının benzersiz bir özelliği olarak icat edildi ve blok zincirinin tüm ağ katılımcıları için hazır olmasını sağlamak için kullanılan ikinci bir katman oluşturdu. Anadüğümler ayrıca yönetim, kullanıcı verilerini güvenli bir şekilde saklamak, hafif cüzdanlar için işlemleri yapmak ve anlık ve özel işlemleri kolaylaştırmak gibi ağın sağlığı ve verimliliği ile ilgili bir dizi başka işlevler de gerçekleştirir.

Dash, anadüğüm ağına dayanan güvenli ve anında işlemler sağlayan ilk dijital para birimidir. Bir blokta işlem onayını beklemenin gerekli olduğu standart blokajlardan farklı olarak, Dash, işlemde belirtilen fonların daha önce harcanmadığını doğrulamak için anadüğüm ağlarını kullanır ve daha sonra işlemlerin 1-2 saniye içinde kilitlendiğini doğrular, böylelikle işlem tamamlanana kadar tekrar harcananamaz. Aynı fonları kullanmaya çalışan herhangi bir işlem, %51’lik bir saldırı durumunda bile ağ tarafından reddedilecektir.

Anımsatıcı bir tohum, Dash bakiyenizi kontrol eden belirli bir şifreleme anahtarı sırasını temsil eden 12 veya 24 kelimelik bir dizidir. Dash’i harcamak, işlem oluşturma imzalarını içerdiğinden, tohumunuzu bir başkasına kaybetmek veya vermek, Dash’inizi kaybetmek veya bir başkasına vermekle aynıdır. Ancak, tohum yalnızca bir cüzdan oluştururken veya geri yüklerken kullanıldığından, telefonunuz veya dizüstü bilgisayarınız çalındığında Dash’inize yeniden erişim sağlamak için kullanılabilir. Bu, cüzdanınızdaki geleneksel paraya kıyasla, örneğin çalındığında kalıcı olarak kaybedilen önemli bir avantajdır.

Dash satın almak veya satmak için çeşitli seçenekler vardır.

  1. Borsalar. Dash çoğu kripto borsası tarafından desteklenir, dolayısıyla herhangi bir platformda hesabınız varsa alıp satabilirsiniz. Borsalar burada.
  2. Cüzdan içi anında takas hizmetleri. Bir borsada hesap açmanıza gerek olmadığından Dash’i tek bir yerde saklayabilir, stake edebilir, alabilir veya satabilirsiniz. Araştır Bu cüzdan listesisize en iyi seçeneği bulmak içindir.
  3. ATM’ler. Dünyanın her yerinde Dash satın almak ve satmak için ATM’leri kullanabilirsiniz. Yakınınızda bir ATM bulmak için şunu kullanın: Dash’in etkileşimli harıtasınıveyaDash Cüzdanıuygulamasını açın.

En yeni grafikleri, çizimleri ve varlıkları bulmak için,Dash Marka Yönergeleri.

Dash’ı yaklaşık 155.000 iş yerinde ve tüccarlarda harcayabilirsiniz. Hepsini Kuzey Amerika’da bulmak için şunu kullanın: DashDirect uygulaması. Diğer ülkeler için şunları yapmanıza olanak tanıyan uygulamaların tam listesini keşfedin: Dash’i belirli hizmetler için harcayın.

Dash’i stake etmenin iki yolu vardır. İlki şu şekilde: ana düğüm sahibi olmak ve 1000 Dash’i kitlemek, ikincisi ise özel bir staking hizmeti kullanmaktır. You can stake Dash at many BorsalarvecüzdanlarDash’i destekleyen.

Stakelemekkısmi bir ana düğümüCrowdnode.io aracılığıyla diğer katılımcılarla çalıştırılarak mümkündür.