Stań się głosującym

Dash znany jest jako pierwsza cyfrowa kryptowaluta, skoncentrowana się na użyteczności, anonimowości oraz prędkości transakcji. Większość użytkowników nie zdaje sobie sprawy, Iż powyższe cechy są oparte na sieci dedykowanych serwerów znanych jako masternody, które dały początek wielu rozszerzonym funkcjom niedostępnym w klasycznych blockchainach.

Jak działają masternody

Masternody to wielofunkcyjne serwery wymagające zabezpieczenia środków w Dash i zaprojektowane tak, aby zapewniać zaawansowane usługi i zarządzanie blockchainie. Dash jest związany z koncepcją masternodów nieprzerwanie od czasu autorskiego wprowadzenia tej technologii w 2014 roku.

Masternody zawiera kopię całego łancucha bloków, dostarcza usług potrzebnych do utrzymania sieci drugiego poziomu, nadzoruje transakcje InstantSend, CoinJoin oraz nazwy użytkownika na blockchainie.

Masternody muszą być wspierane przez wkład denominowany w Dash, a w zamian ich operatorzy otrzymują regularne wynagrodzenie za świadczone usługi. Ponieważ operatorzy masternodów muszą sporo zainwestować w projekt, otrzymują oni rownież możliwość głosowania każdego miesiąca na to, jakie projekty wspierające sieć Dash zostaną sfinansowane z 10 procent nagrody za wykopanie bloku.